GBP w Emilianowie

GMINNA BIBLIOTEKA W EMILIANOWIE

Po sierpniowym urlopie wypoczynkowym wróciłam do pracy, do biblioteki, jakże innej, niż ta, w której wcześniej pracowałam. W lipcu wraz z p. Dyrektor Gminnej Biblioteki i z p. Instruktor Powiatowej Biblioteki omówiłyśmy koncepcję zmian w bibliotece i zaczęłyśmy  ją wdrażać w życie. Najpierw  z księgozbioru usunęłyśmy niepotrzebne, zniszczone i zaczytane książki. Zostały one spisane i wycofane z obiegu. Pomieszczenia biblioteczne stały się przestronniejsze, jakby większe - można było inaczej ustawić regały na książki, a księgozbiór poukładać swobodniej, bo zrobiło się luźniej.

Ściany w pomieszczeniach bibliotecznych zostały pomalowane dzięki pomocy i zaangażowaniu  Urzędu Gminy. Zakupiono potrzebne meble, a   p. Dyrektor szkoły w Emilianowie podarowała oszkloną szafkę i krzesła. Zawieszone zostały nowe firany, ozdobione ściany i przygotowane miejsce dla najmłodszych czytelników. To wszystko spowodowało, że biblioteka otrzymała ,,nowe życie’’. Dla mnie te zmiany znaczą bardzo dużo, bo pracuje się inaczej, jakby lepiej. Najważniejsze jednak jest to, że czytelnicy: ci młodsi i dorośli wchodzą i mówią: ,,Ale się tu zmieniło’’. Nowa aranżacja im się też podoba. Dorośli mają dla siebie wyeksponowane, nowe, ciekawe książki, zaś młodsi czytelnicy lepszy dostęp do kolorowego księgozbioru. Zostały również zakupione lektury szkolne w estetycznym wydaniu, co powoduje, że czytelnicy chętniej po nie sięgają. Mam ogromną satysfakcję, że sama również przyczyniłam się do tych zmian.

Zmiany na lepsze w bibliotece doceniła również jedna z mam naszego czytelnika, która przyszła do biblioteki z pięknym prezentem. Został on przeze mnie sfotografowany, zdjęcie poniżej. Dziękuję wszystkim, którzy sprawili, że marzenia się spełniają. Można pracować z zadowoleniem „w tej starej, ale nowej bibliotece”, wystarczy ,,dać jej nowe życie’’. To samo miejsce, ta sama praca, ale jednak inaczej.
                                                                                                                                                                    Anna Górecka


 





FILIA BIBLIOTECZNA W EMILIANOWIE W NOWEJ ODSŁONIE

Utarł się w społeczeństwie stereotyp, że biblioteka to magazyn zakurzonych  książek, miejsce,  gdzie panuje cisza i generalnie nic się nie dzieje.  Bibliotekarki Gminy Gostynin podejmują szereg działań i próbują z owym stereotypem walczyć. Działania te idą w wielu kierunkach -  są to: zmiany w aranżacjach wnętrz, udostępnianie  nowości wydawniczych, a także działania kulturalno – oświatowe kierowane do lokalnych społeczności. Z racji tego, że  biblioteki mieszczą się w budynkach szkół, swoją działalność kulturalno-oświatową kierujemy do dzieci  i młodzieży poprzez liczne konkursy, lekcje i spotkania biblioteczne.
Gminna Biblioteka Publiczna w Gostyninie filia w Emilianowie zmieniła  również swój wizerunek.  Nowa aranżacja wnętrza czyni  bibliotekę funkcjonalną i przyjazną. Mamy nadzieję, że nowy wygląd i starannie wyselekcjonowany księgozbiór sprawią, że biblioteka stanie się atrakcyjnym miejscem, aby je odwiedzić.
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców,  na pewno każdy znajdzie dla siebie ciekawą książkę.










TYDZIEŃ BIBLIOTEK MAJ 2019

Przyjaciół szukać należy tak, jak szuka się

                        dobrych książek. Bo nie w ich ilości

                        i w zaspokajaniu ciekawości  zaznaje się szczęścia,

                        lecz nade wszystko w znikomej ich ilości,

                        w ich wartości i w dogłębnej ich znajomości.

                                                                       Aleman Mateo

 

W kolejnym, już XVI Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek brali udział przede wszystkim najmłodsi czytelnicy biblioteki w Emilianowie.Trzeba przyznać, że dzieci chętnie sięgają po książki, czytają je dokładnie, samodzielnie lub przy pomocy rodziców. Widzę i obserwuję, gdyż na co dzień często  są gośćmi biblioteki i niektórzy z nich tę samą książkę czytają kilkakrotnie, bo im się tak bardzo spodobała (seria o panu Pierdziołce lub  o dinozaurach). Dzieciom z oddziału przedszkolnego przeczytałam baśń o„Czerwonym Kapturku’’. Z zainteresowaniem słuchały opowieści o przygodach dziewczynki. Zwróciły uwagę  na postać wilka i odetchnęły z ulgą, gdy myśliwy uratował bohaterów. Opiekun dzieci: p. E. Filińska przygotowała piękne, duże i kolorowe ilustracje, które obrazowały treść baśni, co również przyczyniło się do zwiększenia zainteresowania utworem. Na koniec dzieci pokolorowały ulubione postacie występujące w różnych baśniach. Pani M. Dan - Liberadzka i jej uczniowie z klasy II przygotowali piękne zakładki do książek, które mogą być wykorzystane podczas czytania ulubionych utworów literackich. Dzieci zrobiły je samodzielnie, wykorzystując swoją pomysłowość i inwencję twórczą. Natomiast dzieci z kl. I i III pod opieką pań: A. Dryńkowskiej i A. Adamaszek na lekcjach wykonywały prace plastyczne, rysowały (lub wykorzystywały inne techniki plastyczne) swoje ulubione postacie z lektur i baśni:„Anaruk-chłopiec z Grenlandii”, „Brzydkie kaczątko’’, ,,Kwoka’’ czy ,,Scooby – doo’’.

Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim dzieciom i ich opiekunom za udział  w tym przedsięwzięciu, oby Tydzień Bibliotek trwał

przez cały rok.

 
                       

 










NARODOWE CZYTANIE
"PRZEDWIOŚNIA" STEFANA ŻEROMSKIEGO

 


 


 
WALENTYNKI





 

Znajdź nas na Facebooku